A Gebrüder Weiss 2,71 milliárd euró nettó árbevétellel zárta a 2024-es üzleti évet. Ez az előző évhez képest 10 százalékos növekedést jelent (2023: 2,46 milliárd euró).
„Jó úton haladunk: a geopolitikai és gazdasági feszültségek ellenére növelni tudtuk a piaci részesedésünket, ezáltal pedig – a tendenciákkal szemben – tovább növekedtünk. Azáltal, hogy a hálózatunkba, egészen pontosan automatizálásba és digitális innovációkba fektettünk, kibővítettük a szolgáltatásaink körét, és kifejlesztettük a megfelelő szállítási megoldásokat ügyfeleink számára, annak érdekében, hogy stabil ellátási láncokat biztosítsunk” – mondja Wolfram Senger-Weiss, a Gebrüder Weiss igazgatótanácsának elnöke.
A vállalat légi és tengeri szállítmányozási területén 939 millió euró árbevétellel, 21 százalékos növekedett, ami az eddigi legnagyobb (2023: 776 millió euró). A növekedés többek között az amerikai és németországi hálózatok bővítésére és a csendes-óceáni kereskedelem nagy szállítási mennyiségére vezethető vissza, továbbá a Kínából Európába szállított tengeri szállítmányok díjaira, mivel a Vörös-tengeren történt támadások miatt a konténerhajóknak a Szuezi-csatornán való átkelés helyett kerülőutat kellett tenniük a Jóreménység foka (Dél-Afrika) felé.
A közúti szállítmányozási és logisztikai üzletágban az árbevétel 5 százalékkal 1,52 milliárd euróra nőtt (2023: 1,45 milliárd euró). Ebbe beletartozik a házhozszállítási szolgáltatásban elért bevétel is. A logisztikai szolgáltató négykezes megoldást – kétfős csapatokban sofőrt és rakodót – alkalmazva szállít olyan árucikkeket, mint például hűtőszekrények és bútorok a végügyfeleknek Magyarországon, Ausztriában és számos kelet-európai országban. A DPD Ausztria, amelynek társtulajdonosa a Gebrüder Weiss Paketdienst, az elmúlt évben több mint 63,2 millió csomagot kezelt (2023: 62,2 millió).
A vállalat saját tőkéjének aránya stabilan 60 százalékos, ami azt jelenti, hogy a Gebrüder Weiss válság idején is erős tud maradni, és biztonságos munkaadónak bizonyul. A világszerte 180 telephelyen foglalkoztatott munkavállalók száma 8700 fő (2023: 8600).
A logisztikai szolgáltató a gazdasági kihívások közepette is újabb beruházásokat hajtott végre: a 2024-es üzleti évben összesen 124 millió eurót fektetett bővítésbe és modernizálásba, valamint környezetbarát energiatermelésbe és e-mobilitásba.
Beruházások a logisztikai telephelyekbe, az automatizálásba és a digitalizálásba
A Gebrüder Weiss a vállalat központjának és a wolfurti áruterminálnak (Vorarlberg/Ausztria) közvetlen közelében modern logisztikai és informatikai központot épít, amelyet automatizált, magaspolcos raktárral szerelnek fel. Új logisztikai létesítmény nyílt a dél-németországi Straubingban, amely hatékony közlekedési összeköttetést kínál a bajor ipari és kereskedelmi vállalatoknak a nemzeti és a nemzetközi felvevőpiacokhoz. A Gebrüder Weiss ezenfelül további telephelyeket létesített az ausztriai Maria Saalban, a németországi Aldingenben, a szlovákiai Pozsonyban és a georgiai Tbilisziben. Budapesten a telephelybővítés részeként AutoStore raktárat épített, amelyben az áruk betárolása, az anyagmozgatás és a komissiózás nagyrészt automatizált. A növekedés az USA-ban is folytatódott: A logisztikai szolgáltató felvásárolta a Utah állambeli Salt Lake City székhelyű, légi és tengeri teherszállítmányozással foglalkozó Cargo Link vállalatot. Az Arizona állambeli Phoenixben nemrégiben nyílt telephellyel együtt az észak-amerikai hálózat jelenleg 17 képviselettel rendelkezik.
A Gebrüder Weiss digitális szolgáltatásainak kínálatában is előrelépést ért el: a myGW ügyfélportálon 2020-as indulása óta 25 ezerre nőtt az ügyféloldali felhasználók száma. A platform valós idejű információt biztosít az áruk mozgásáról, és átlátható tájékoztatást nyújt az ügyfeleknek a megrendelések lebonyolításáról.
A megújuló energiaforrások bővítése és e-mobilitás
A vállalat fontos lépéseket tett a dekarbonizáció és a környezetbarátabb energiatermelés felé. Magyarországon és Szlovákiában új fotovoltaikus rendszereket állított üzembe, így a Gebrüder Weiss jelenleg 34 napelemrendszert üzemeltet, amelyek tavaly körülbelül 13 ezer megawattóra villamos energiát termeltek – ez a Gebrüder Weiss vállalatcsoport teljes villamosenergia-igényének nagyjából a fele –; ennek köszönhetően összesen 2738 tonnával kevesebb szén-dioxidot bocsátott ki.
A Gebrüder Weiss a szén-dioxid-kibocsátás további csökkentése érdekében átszervezi a gépjárműparkját, és több elektromos járművet állít üzembe. Ausztriában, Magyarországon, Horvátországban és Romániában már elektromos szállítójárművekkel szállítja ki az online rendelt küldeményeket a háztartásokba. 2024-ben két elektromos tehergépkocsit kezdte meg üzemét Németországban, amelyet idén további 13 követ Ausztriában. Emellett azonnali intézkedésként lecserélte ausztriai tehergépjárműparkjának nagy részét hidrogénnel kezelt növényi olajjal (HVO) működő járművekre, ami körülbelül 90 százalékkal csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást (a gázolajhoz képest).
„A logisztikai ágazat a fenntarthatóság, az infrastruktúra és a digitalizálás mellett számos további kihívással néz szembe idén. A folytatódó európai gazdasági visszaesés, az új vámok és az autóipari válság sok vállalat számára kiélezetté teszi a versenyt. A Gebrüder Weiss továbbra is megoldásorientált és technológiailag nem korlátozott módszerekkel kívánja kezelni a helyzetet, és üzleti stratégiáját ezután is az ügyfelek igényeihez fogja igazítani” – mondja Wolfram Senger-Weiss.