Hatékonyságnövelés KALMAR gépek üzemeltetésével

Hatékonyságnövelés KALMAR gépek üzemeltetésével

Ahogy a Xerox név összefonódott a fénymásolóval és a nyomtatóval, vagy a Champion a gombával, úgy a Kalmar neve is összekapcsolódott a konténerrakóval, illetve a nehéz áruk mozgatására képes nagy teherbírású eszközökkel, kezdte előadását a Szállítmányozás 2024 konferencián Csathó József, a Taurus Techno Kft., a Kalmar gépek hivatalos magyarországi képviselőjének a részlegvezetője.

A Taurus Techno Magyarországon 3 nagy termékkörrel van jelen: 5–90 tonna teherbírású villás targoncákkal, üres és teli konténerrakó gépekkel és félpótkocsik könnyű felemelésére alkalmas termináltraktorokkal. A cég a széles választék minden egyes típusához kiterjedt szervizhálózatot biztosít, amely magában foglalja az alkatrészellátást, a karbantartást és a szerződéses ügyfélkapcsolatot a gépek teljes életciklusára. A Kalmarnak 4 gyáregysége van a világon: a lengyelországi Stargardban, az USA-beli Ottawában, a kínai Sanghajban és a Bromma gyár megvásárlásával most már Malajziában is.

Csathó József előadásában elmondta, hogy Magyarországon közel 35 éve a Taurus Techno Kft. képviseli az anyavállalatot, kizárólagos, hivatalos forgalmazóként. Tevékenysége 3 nagy területre osztható. Az első az igényfelmérés, logisztikai tanácsadás, az akár új, akár használt gépek kiválasztása, a gépek megrendelése, leszállítása és banki partnereik segítségével a finanszírozás. A második a vevőszolgálat, az értékesítés utáni szolgáltatás: az új gépek átadása gépkezelői oktatással, ami a gépkezelő tudásától függően 1–1,5 órától egy teljes napig is tarthat, a garanciális (hidraulikus, mechanikus, elektronikai) javítások, az újraprogramozás, a számítógépek naprakésszé tétele, alkatrész-forgalmazás és rendszeres karbantartás. A harmadik láb a háttértevékenység, a szerződéskötés az ügyfelekkel, illetve az INSIGHT rendszer működésének a biztosítása.

A Kalmar gépekben lévő, a MyKalmar applikáción belül futó INSIGHT rendszer másodpercenként több tíz adatot továbbít a felhőbe, és ezen adatok ismerete lehetőséget nyújt a gépek leggazdaságosabb üzemeltetésére. (Hasonlít a telemetriához, amikor a Forma–1-es versenyautó adatai kikerülnek egy szerverre, ami nézhető, elemezhető a boxból, illetve a nézőkkel is megosztható jó néhány információ.) Az adatok elemzésével statisztikák, összehasonlítások készíthetők, és az információk olyan beavatkozásokat is generálhatnak, amelyekkel fel lehet készülni a várható vagy épp váratlan jövőbeli eseményekre is.

Számítógépen, laptopon, de még okostelefonon is elérhető az adatbázis távolról, így nemcsak az irodában dolgozók láthatják, hogy a terminálon mit csinál a gép valós időben, az adott pillanatban, hanem a tulajdonos is követni tud minden mozgást, akár több ezer kilométerről. A rendszer képes az összes ütközés, rendellenes működés vagy mozzanat rögzítésére, annak menedzselésére, hogy ki férhet hozzá, ki vezetheti a gépet. Segítségével elemezhető a kezelő vezetési stílusa, az üzemanyag-fogyasztás, a károsanyag-kibocsátás, nyomon követhető az emelések száma vagy a gumiabroncsok állapota. Az INSIGHT rendszerrel nyert adatok a számlázáshoz, a gépkezelők oktatásához, a gazdaságos üzemeltetést célzó továbbképzéséhez, a karbantartások tervezéséhez, továbbá biztonságtechnikai ellenőrzésekhez is felhasználhatók. A rendszer nagy előnye, hogy utólag is beépíthető bármelyik gépbe.

Csathó József szerint az elektromos hajtásé a jövő. Egyrészt, mert megújuló energiáról beszélünk, másrészt az elektromos gép használata alacsonyabb összköltséget eredményez, a nulla károsanyag-kibocsátás, alacsonyabb zajterhelés és rezonancia által pedig nemcsak a gépkezelő munkakörülményeit, de a terminálok közelében lakók életminőségét is javítja. Mindezek mellett nagyon fontos szempont, hogy biztosított az energia-visszanyerés, -visszatáplálás lehetősége is.

A Kalmarnak 50 éves tapasztalata van az elektrifikáció terén, és jelen pillanatban mindegyik belsőégésű motorral gyártott gépének megvan az elektromos változata, legyen az villástargonca, konténerrakó vagy termináltraktor. „Próbáljuk megőrizni a természetet unokáinknak!” – zárta előadását a szakember.