Alternatív útvonal

Alternatív útvonal

A Brexit hatása az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti kereskedelemre és ezzel egyidejűleg a kapcsolódó logisztikai folyamatokra 4 év elteltével is érezhető. A folyamatosan bevezetett új szabályozások, megnövekedett költségek és a határátkelési eljárások bonyolultsága jelentősen megnehezítik a vállalkozások működését. Az ESRI adatai szerint az EU és az Egyesült Királyság közötti kereskedelem volumene ötödével csökkent, miközben a közúti áruszállítás jelentős késéseket szenved el.

Az olyan új megállapodások, mint az Észak-Írországi Protokoll (Windsor Framework) némi enyhítést hozhatnak a vámkövetelmények terén, de összességében nézve a logisztikai láncok továbbra is kihívásokkal néznek szembe, különösen az élelmiszer- és egészségügyi termékek terén. Az Egyesült Királyság szigorúbb vámellenőrzései miatt sok vállalkozás magasabb adminisztratív és szállítási költségekkel szembesül. Az új, 2023-ban bevezetett vám-, állat- és növényegészségügyi (SPS) ellenőrzések tovább fokozhatják a késéseket és az árakat, így a logisztikai helyzet javulása még várat magára.

A Brexit okozta gazdasági és logisztikai kihívásokra válaszul a DSV innovatív megoldásokat vezetett be, például az ír és észak-ír szállításokat Anglia megkerülésével is biztosítja. Ezzel kiküszöbölhetőek a brit határokon felmerülő vám- és adminisztratív akadályok. Ez az alternatív útvonal nemcsak költséghatékonyabb, de hozzájárul a szállítási folyamatok rugalmasságának növeléséhez is.